Page 35 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 35

İGSAŞ bayileri
Tayland’taydı
İGSAŞ bayilerinden oluşan yaklaşık
50 kişilik grup, Tayland’taydı. Önce Bangkok’u ziyaret edip uğrak noktalarının keyfine varan, ardından Puket’te ve adadaki plajlarda oldukça eğlenen katılımcılar hem seyahatin hem de bir arada olmanın tadını çıkardılar.
Erawan Müzesi
Patong
33
İsminin müze olması içinde sergilenen eserler olduğu anlamına gelmiyor. Tay- landlı iş insanı Lek Viriyapant’ın, Tayland kültürünü yansıtmak üzere inşa ettirdiği müze üç kattan oluşuyor. Hint mitolo- jisinde yer alan savaş tanrısı Indra’nın bindiği üç başlı fil, müzede görkemli
bir konuma sahip. Filin mitolojideki adı Airavata geçiyor bu ismin Tay dilinde karşılığı, Erawan. Yani müze, adını filden alıyor. Üç başlı dev fil heykeli tam 250 ton ağırlığında!
PUKET
Tayland’ın dillere destan adası Puket, her daim ziyaretçi akınına uğruyor. Burası, Tayland’ın en büyük adası; yüzölçümü yaklaşık 570 kilometre, etrafı da 39 küçük adayla çevrili. Tayland’ın güne- yinde yer alan ada, ana karaya küçük
bir köprüyle bağlı; gitmek isteyenlere hem otobüs hem de uçak yolculuğu seçenekleri sunuluyor. Deniziyle ünlü Puket’te 41 plaj bulunuyor. Böylece di- leyen sessiz sakin plajlarda manzaranın tadını çıkarıyor dileyen eğlenceyi tercih ederek müzik sesinin hiç kısılmadığı plajlara yöneliyor.
Patong
Puket’in kalbi Patong’da atıyor, demek yanlış olmaz. Gece hayatı, restoranları, alışveriş mekanları ve 810 kilometrelik plajıyla oldukça hareketli bir kasaba bu- rası. Sokakları neon ışıklarla süslü ve çev-
resinde lüksle sadeliğin bir arada olduğu her bütçeye uygun oteller bulunuyor.
Chalong Tapınağı
Puket’deki en önemli tapınaklardan biri, Chalong Tapınağı. Zamanında Puket’te yaşayan Luang Pho Chaem ve Luang Pho Chuang adındaki iki keşişin harekete geç- mesiyle 1800’lü yıllarda Çin istilasına karşı inşa edilen tapınakta ölülerin arkasından çatapat patlatmak bir gelenek. Yani tapınak çevresinde patlama sesler duyarsanız şaşırmayın.
Büyük Buda
Tayland’ın ulusal sporu sayılan Muay Thai karşılaşmalarını izleyebileceğiniz Chalong kasabası yalnızca Chalong Tapınağı’na değil, 45 metrelik Büyük Buda’ya da ev sahipliği yapıyor. New York’taki Özgürlük Heykeli’yle hemen hemen aynı boyda olan heykelin en önemli özelliği adanın her yerinden görülebilmesi.
Old Town
Puket’in merkezi sayılan Old Town, Tayland kültürünü anlamak ve yerinde görmek için faydalı bir uğrak noktası. Old Town sokakla- rında Asya’ya özgü izler görmek mümkün. Örneğin yürüyüş yollarında sokak lam- baları yerine kırmızı, pembe Çin fenerleri bulunuyor. Gece pazarıyla da nam salmış Old Town’da altın ya da gümüş takıları dünyanın pek çok yerinden daha uygun fiyatlara bulmanız olası.


   33   34   35   36   37