Page 34 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 34

Şafak Tapınağı
Beş kuleden meydana gelen ve tamamı porselen olan Şafak Tapınağı, yapısı gereği güneşin altında ışıl ışıl bir hale bürünüyor. Porselene çarparak şehre ulaşan güneş ışığı, tapınak sayesinde gizemli bir ortam oluşturu- yor. Tapınağın isminin hikayesinin nereden geldiğini merak edenler için anlatmadan geçmeyelim: Rivayete göre Tayland’ın baş- kentinin Ayutthaya‘dan Bangkok’a taşınma kararının ardından dönemin kralı tapınağın bulunduğu bölgeye bir şafak vaktinde ulaş- mış. Bunun üstüne tam o noktada bir tapınak inşa edilmiş ve bu adı almış. Tapınağı gezmek Taylandlılara ücretsizken turistlere 50 baht (yaklaşık 9,5 TL).
Çin Mahallesi
Birçok yerde sembol olarak kullanılan Çin Mahallesi Kapısı, Tayland’da yeni sayılabilecek eserlerden. Tayland kralının 72’nci doğum günü için inşa edilen kapı, 1999 yapımı. Bangkok’un uygun fiyatlarıyla meşhur Çin Mahallesi, aynı zamanda beş metre uzun- luğundaki Altın Buda Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyor. Yani varlığı 700 yıldır koru- nan Buda heykeli bu tapınakta. Yaklaşık beş ton saf altından yapılmış olan, dünyanın en büyük altın Buda’sının değerinin 250 milyon doları aştığı tahmin ediliyor.
Erawan Müzesi
Meşhur üç başlı filin evi, Erawan Müzesi.
Tayland’ın güneyinde yer alan Puket Adası, ana karaya küçük bir köprüyle bağlı; gitmek isteyenlere hem otobüs hem de uçak yolculuğu seçenekleri sunuluyor.
32
Yatan Buda Tapınağı
Chalong Tapınağı
Şafak Tapınağı


   32   33   34   35   36