Page 33 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 33

BANGKOK
Tayland’ın dinamik başkenti Bangkok, kalabalık ve hareketli sokakları, birbirinden görkemli tapınakları, uygun fiyatlı yemekleri ve yüzen marketleriyle şahsına münhasır
bir kent. Geleneksel ve modern mimarinin iç içe olduğu Bangkok’ta gezilmedik yer bı- rakmamayı hedefliyorsanız iyi bir liste ve zaman planı yapmanızı öneririz. Tapınaklar öyle büyük ve büyüleyici ki birkaç saatinizi yalnızca bir tapınakta geçirebilirsiniz, zamanın nasıl aktığını anlamazsınız bile.
Tayland Kraliyet Sarayı
Bangkok’un simgesi Tayland Kraliyet Sarayı, içinde kraliyet ailesinin yaşadığı konutun yanı sıra, devlet daireleri ve tapınağın yer aldığı, yaklaşık iki kilometrelik, dört duvarla çevrili büyük bir alan. Kimi binalar halen ofis olarak kullanılsa da Tayland Kraliyet Sarayı günü- müzde bir müze; düğün, cenaze töreni veya önemli ritüellerin çoğu burada gerçekleş- tiriliyor. 1782’de başkentin Bangkok ilan edilmesiyle başlıyor sarayın inşaatı. Projenin ilk hali saraydan ibaret olsa da kraliyet mensuplarının her şeye hakim olma isteğiyle 218 metrekarelik bir alana binalar ve tapınaklar ekleniyor. Oldukça saygı gösterilen Zümrüt Buda Tapınağı da Tayland Kraliyet Sarayı’nın dış avlusunda bulunuyor. Küçük ama göste- rişli Zümrüt Buda Heykeli bir gün bile ziyaretçisiz kalmıyor. Heykelin fotoğrafını çekmenin yasak olduğunu da hatırlatalım. Müzeye direkt giriş 500 baht yani 93 TL civarında.
Yatan Buda Tapınağı
Yatan Buda Tapınağı, Kraliyet Sarayı’na on dakikalık bir yürüme mesafesinde ve giriş 100 baht (18,5 TL civarı). Tapınağa adım attığınızda sağ kolu üzerine uzanmış 15 metre yüksekliğe, 43 metre uzunluğa sahip bir Buda’yla karşılaşıyorsunuz. Altın rengi Buda’nın ayaklarına Budizm’de uğurlu sayılan semboller gümüş renkle işlenmiş. Tapınak boyun- ca heykelin arkasına doğru ilerlediğinizde 108 tane kase görülüyor. Kaselerin her biri güzel durumu simgeliyor ve bunlara para atmanın kişiye şans getireceğine inanılıyor. Tapınağın içinde Wat Pho adını taşıyan bir masaj okulu var. Thai masajının bu tapınakta ün kazandığı söyleniyor. Wat Pho’da hem masaj yaptırma hem de masaj eğitimi alma şansınız var.
Tayland’ın başkenti Bangkok’ta tapınaklar öyle büyük ve büyüleyici ki birkaç saatinizi yalnızca bir tapınakta geçirebilirsiniz, zamanın nasıl aktığını anlamazsınız bile.
Tayland Kraliyet Sarayı
Büyük Buda
31


   31   32   33   34   35