Page 53 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 53

da değişiyor. Neredeyse hiç kimse hayatı boyunca kullanacağı bir dolap arayışında değil. Bu konuda trend, doğallığı ön planda olan ahşaplar, koyu meşe tonları, natürel meşe strüktürleri ve renkleri. Artisan Oak, Amberg ve Diego bu akımın en güzel örnekleri.
İş alanı: Dijitalleşme, suni zekanın ilerlemesi, demografik değişimler, iklim değişiklikleri gibi çok değişik faktörler gelecekteki iş haya- tımızı yeniden tasarlayacak. Yeni iş alanların- da home office kavramı daha da öne çıkacak. Klasik ofis tasarımları ile home office arasın- daki sınırlar gittikçe eriyecek ve kaybolacak. Mutfak ve toplantı odası aynı yer olabilir, ayrıca sınırları tekrar belirlemek isteyen Z jenerasyonu için gerekli ayrım yeniden yapı- labilir, mobilya tasarımlarının böyle isteklere cevap vermesi gerekir. Bu tür iç mekanlar, sıcak tonlarda açık ve koyu renklerde ahşap dekorlar veya mantar yüzeyler, ham ahşap dekorlarla tasarlanabilir. Beton ve tekstil ka- rışımları ve metal elementler bu endüstriyel akımı destekleyecektir. Janco, Tilbury, Montex ve Velvet dekorları çalışma alanı tasarımla-
rında çeşitli ahşap dekorlarla oluşturulacak kombinasyonlarda kullanılabilir.
Eğlence alanı: İnsanlar gittikçe daha hareketli oluyorlar, hayat çok hızlı geçiyor. Her yerde olduğu gibi bu alanda da bir karşı akım var. Arkadaşlarla mutfakta yenen sakin bir akşam yemeği çok önemli. Dışarıda da aynı atmosfer oluşturulmaya çalışılıyor. Birçok yerde pop-up restoranlar açılıyor, buralarda aynı zamanda tasarım ürünleri sergileri de var. Defalarca kavrulan özel kahvelerin satıldığı dükkanlar, gurme kahveciler ve tasarım mekanlar çoğal- maya başladı. Bu mekanlar, Instagram payla- şımlarının gözdesi, tüm duyulara hitap ediyor. Otantik ahşaplar ve sıcak renkler, bitkiler ve yeşil ögeler bu mekanları tanımlıyor. Bunların yanında derin siyahla kontrastlar kendini belli ediyor. Burada da Artisan Oak, Amberg ve Diego değişik renkleriyle birçok tasarımcıya ilham verecektir.
Alışveriş alanı: Çevrim içi araştırma yap, çev- rim dışı alışveriş yap veya tam tersi. Büyük şe- hirlerde her yere AVM’ler yapılıyor. Karşı akım-
lara ve dijitalleşmeye rağmen klasik alışveriş sona ermese de değişime uğruyor. Dünyanın öbür ucundaki bir ürünü çevrim içi olarak satın alabiliyoruz. Yeni konsept mağazalar bu akımın temsilcileri. Bir kafede kahvemizi yudumlarken oturduğumuz sandalyeyi satın alabiliyoruz veya sayfalarına göz attığımız kitabı. Bu tür mekanlar gittikçe çoğalıyor, iç mekanlar doğal ve otantik elementlerle ön plana çıkıyor. Beton, ahşap, koyu ve doğal meşe renkleri bu tasarımlarda da ön plana çıkıyor.
Bilinçli yaşam alanı: Sağlıklı yaşam günlük hayatımızın en önemli unsurlarından biri, hatta en önemlisi. Artık birçok ofiste yogayla işe başlanıyor veya ofis mekanlarında fitness alanları bulunuyor. Herkes temiz ve sağlıklı beslenmek istiyor, doğala dönüş akımı tüm mekanlarda kendini gösteriyor. İnsanlar kendilerine ve çevrelerine daha çok özen gösterir oldular. Bu düşünce tarzı, iç mekan tasarımlarında kendini ister istemez belli edi- yor. Terrazzo, mermer tasarımları ve taş kökenli dekorlar, cam ve doğal yeşil kombinasyonla- rında karşımıza çıkıyor.
51


   51   52   53   54   55