Page 38 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 38

35 yılı aşkın süredir yassı çelik sektöründe faaliyet gösteren Gökhan Demiruz’dan, son 10 yıldır hizmet verdiği ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Gökmetal ile Yıldız Demir Çelik arasındaki iş birliğinin detaylarını dinledik.
PAYDAŞLARIMIZ
‘Yassı çelik sektörüne güvenim tam’
Üretim tesisleriniz, üretim kapasiteniz ve ürün gamınız hakkında bilgi verir misiniz?
İki yerde faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan biri, Gebze’de yassı çelik servis merkezi olarak hizmet veriyor. Müşterilerimizin istedikleri ölçülerde istedikleri kalitede galvaniz ve soğuk ürünleri kesiyoruz. İkinci üretim tesisimiz ise Karadeniz Ereğli’de. Orada da dilme ve kesme makinelerimiz mevcut. Kendimizi Türkiye’deki yassı çelik merkezleri arasında ilk beşte görüyoruz. Yıllık 200 tonluk yassı çelik işleme kapasitesine sahibiz.
Müşteri porföyünüz hakkında bilgilendirir misiniz?
Beyaz eşyadan otomotiv yan sanayiye, kapı imalatından PVC sektörüne ve inşaat yan sanayiye kadar farklı sektörlerde 110 müşterimiz var.
Yıldız Demir Çelik’le iş birliğiniz ne zaman ve nasıl başladı?
Yıldız Demir Çelik faaliyete başlamadan önce yaptığımız bir toplantıda Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız’a üretimden çıkan ilk malzemeyi almak istediğimi söylemiştim. İlk ruloyu şirketimize gönderdi. Bu benim için çok özel bir hatıradır; minnettarım kendisine. Sonraki süreçte de alışverişimizi sürdürdük. Zaman
zaman bir araya gelip ticari iş birliğimizi geliştirmenin yolları üzerine konuşmaya da devam ediyoruz.
Yıldız Demir Çelik’ten hangi ürünleri alıyorsunuz?
Yıldız Demir Çelik’ten galvanizli kaplama, soğuk ve asitli ürünler alıyoruz. Bize geldikten sonra müşterilerimizin siparişleri doğrultusunda ürünleri kesiyoruz, diliyoruz. Dolayısıyla müşterilerimizin finansman ve stok yükümlülüklerini üstlenmiş oluyoruz.
Sizin için Yıldız Demir Çelik’in öne çıkan özellikleri neler?
Türkiye’de galvaniz üreten firma sayısı sınırlı, boyalı ürün üreten ise daha da az. Soğuk ürün üretenler aynı şekilde... Uzun yıllardır sektörde olduğum için pazarlama ve satışla ilgili bazı tespitlerim var. Bence malzemeyi sattıran fiyat değil, ilişkilerdir. Yıldız Demir Çelik’le iş birliği içinde olmamızın en önemli nedeni, her iki tarafın da ilişki yönetimini en iyi şekilde yürütmesi, diye düşünüyorum. Bu da kaynaklarımızda Yıldız Demir Çelik’i birinci sıraya taşıyor.
Yıldız Demir Çelik sektörün en genç oyuncusu olmasına rağmen faaliyet göstermeye başladığı beşinci ayda Türkiye’nin 1.000 ihracatçı firması
arasında 407’nci sırada yer aldı. Bu başarı hakkında neler söylersiniz? Sektörde yeni bir oyuncu olsa da Yıldız Demir Çelik’in profesyonel yönetim ekibinin sektör tecrübesi epey fazla. Bu ihracat başarısında da ekibin deneyiminin ön plana çıktığını düşünüyorum. Ayrıca şirketin vizyonunun ve misyonunun yanı sıra, yönetim kurulunun bakış açısının bu başarıda çok büyük katkısı olmuştur. Ciddi bir başarı, başarılarının devamını diliyorum.
Önümüzdeki süreç için planlarınız neler?
Biz yassı çelik servis merkeziyiz. Şu an iki farklı bölgede faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de önümüzdeki süreçte yapılacak yatırımlarla ilgili belirsizlik olduğu söylense de bizim iki yatırım planımız var: İzmir’de ve Hatay’da çelik servis merkezi kurmayı düşünüyoruz. Görüşmeleri, fizibiliteleri, araştırmaları kısmen devam ediyor. Bir-iki yıl içinde her iki kentte de faaliyete başlamayı planlıyoruz. Bütün bilgi birikimimizi, tecrübemizi, kaynaklarımızı yassı çelik sektörüne aktardık, bundan sonra da böyle devam edeceğiz. Sektöre güvenimiz tam. Bugün Türkiye’de 15,5-16 milyon tonluk tüketim söz konusu. 2030 yılına geldiğimizde bu tüketimin 30 milyon tona ulaşacağını düşünüyorum. Bu nedenle sektöre yapacağımız yatırımlarıa devam edeceğiz.
36
To read a brief summary in English, please go to page 54.


   36   37   38   39   40