Page 31 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 31

Yıldız Demir Çelik’te
renkte sınır yok!
Müşterilerinin talep ettiği her rengin uygula- nabilirliğini sağlamak için boya üreticileriyle iş birliği içinde çalışmalarını sürdüren Yıldız Demir Çelik’te renkte sınır yok! Renklendirme sürecinde boya türleri sacın nerede ve nasıl kullanacağına göre değişiklik gösteriyor. Kepenk gibi mekanizmalarda, sürtünmeden dolayı boyada deformasyon istenmiyorsa PURPA (poliüretan poliamid) denilen boya tipleri kullanılıyor. Kar yağışı alan bölgelerde karın tutunmasını engelleyen wrinkle boya tipi mevcut. Aside dayanıklılık için plastisöl, renk dayanıklılık ve UV dayanımı isteniyor-
sa PVDF boya tercih ediliyor. Yıldız Demir Çelik’te standart üretim ise polyester boyayla sağlanıyor. Sıcak laminasyon durumunda mermerden ahşap desene, inoks’tan metal desene sınırsız hayal gücünün ürünü olacak birçok ürünün üretimi yapılabiliyor. Malzeme olarak PVC, PET (Polyethylene Terephtalete)
ve PVC+PET filmler kullanılıyor. Yapı sektörü, beyaz eşya, iç/dış dekorasyon birçok yerde kullanım alanı bulunan ürünler için Yıldız Demir Çelik henüz deneme aşamasında.
KAPLAMA TÜRLERİ
Protective film kaplama: Galvanizli, soğuk ya da alüminyum sac yüzeylerinin nakli-
ye, formlandırma, montaj gibi operasyon süreçlerinde çizilme, kirlenme benzeri dış etkenlerden korunmasını sağlamak üzere uygulanır. Şeffaf ya da renkli olarak çeşitli kalınlıklarda uygulama yapılabilir. Nakliye, formlandırma ya da montaj sonrasında bo- yalı yüzeyden sökülmek üzere geçici olarak kullanılır.
PVC film kaplama: Sac ve alüminyum yüzey üzerine lamine edilen PVC film, iç veya dış ortamlarda kullanılabilir. Düz yüzeyli, dokulu
ve desenli alternatifleriyle çok geniş kullanım olanakları sunar. Metalin arka yüzeyine uygu- lanan boyayla poliüretan köpüğün metale daha iyi tutunması sağlanır. Kaplanmış metal yüzey, talep halinde sökülebilir şeffaf koru- yucu filmle kaplanır ve ilave koruma sağlanır. PVC filmler, non-toksik, alev yürütmezlik, UV direnci, gıda güvenliği ve mekanik ortama uygun seçenekleriyle farklı sektörlerde pratik ve etkili kullanım olanakları sunar.
PET film kaplama: Galvanizli, soğuk ya da alüminyum sac yüzeylere uygulanabilen PET film, renk ve desen açısından geniş bir yelpaze sunar. İç ve dış mekanda kullanılabi- len bu ürün, mükemmel kimyasal dayanım, buzdolapları için leke bırakmazlık, kolay temizlenebilme, yüksek çizilme direnciyle günümüz kaplama endüstrisinin en gözde ürünlerinden biridir.
Boya üreticileriyle ortak çalışarak müşteri talepleri doğrultusunda hareket eden Yıldız Demir Çelik’te renklendirme süreci boyalı sacın nerede ve nasıl kullanacağına göre değişiyor.
To read a brief summary in English, please go to page 54. 29


   29   30   31   32   33