Page 23 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 23

ilgili çalışmaların ardından uygulamalı kavramlardan yola çıkılarak drama atölyesi yapıldı.
Kuşların Şarkısı
Müzik ve drama atölyesi Kuşların Şarkısı’nda ise çocuklar, doğada bulunan atık malzemelerle kendi enstrümanını yaratmanın ve birlikte müzik yapmanın tadına vardılar. Ritim aletlerinin yapımı sı- rasında doğaya atılan pet şişe, cam, içecek kutuları gibi maddelerin doğaya verdiği zararlar ve kaç yılda yok olabildikleri anlatıldı. Her çocuk kendi hayalleri doğrultusunda yaptığı özgün müzik aletini, kendi beğendiği, seçtiği malzemelerle ve renklerle tasarladı. Daha sonraki aşamada gerçekleştirilen ritim atölyesinde ise çocuklar, özgün ritimlerini bularak performans sergilediler. Atölye sonunda yapılan enstrümanlar çocuklara hediye edildi.
Ekoldrama Eğitim Enstitüsü hakkında
Ekoldrama Eğitim Enstitüsü, 20 yıllık saha deneyimiyle kurguladığı yaşantısal öğrenme metoduyla eğitimler gerçekleştiriyor. Yaşaya- rak öğrenme, En basit anlamıyla, katılanların “içinde yaşadıkları” eğitici-öğretici bir süreçtir. Yaşayarak öğrenmenin temel felsefesi, kişinin doğrudan doğruya kendi yaşadığı yaşantılarla ilgili olarak çalışmasının ve düşünmesinin, başkalarının yaşadığı ya da anlattık- larından daha anlamlı ve kalıcı olduğu, kişinin temas ettiği bilginin sorumluluğunu alacağı yönünde olmasıdır. Çünkü öğrenme sorumluluğu katılımcınındır. Klasik eğitim ortamlarında katılım-
cı, eğitimi verenin yönlendirmeleriyle bilgiye ulaşır. Yaşayarak öğrenmede ise katılımcılar öğrenme süreci içinde etkin bir şekilde yer alır. Bilgiye ulaşma katılımcının eğitim ortamında yaşadıkları- nı kendisiyle ve profesyonel hayatıyla ilişkilendirmesi sayesinde gerçekleşir.
Etkinliğin gerçekleştirildiği Alikahya İlkokulu’nun tiyatro salonu için sunduğu destek kapsamında Yıldız Entegre okula parke temin ederek zemin yenilemesine destek oldu.
Neler yaptılar?
Çocuklar önce arkadaşlarıyla sonra da Ekoldrama Eğitim Enstitüsü’nün eğitmenleriyle tanıştılar.
Tohumun Hikayesi atölyesinde tohumun hikayesine tanık olundu.
Yemek zamanı!
Çocuklar yeni atölye için karınlarını doyurdular.
Kuşların Şarkısı atölyesinde atık malzemelerle kendi müzik aletlerini yaptılar.
Tohumun Hikayesi atölyesinin başlıkları: Minik Tohum
Başağın Serüveni
Bir Zamanlar Ağaçtım
Kuşların Şarkısı atölyesinin başlıkları:
Doğadaki Atıklar
Kendi Enstrümanını Yap Özgün Ritmini Bul
To read a brief summary in English, please go to page 53. 21


   21   22   23   24   25