Page 22 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 22

HABER
Çocuklar için tohumun hikayesi, kuşların şarkısı
Yıldızlar Yatırım Holding, geleneksel hale gelen
23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında Ekoldrama Eğitim Enstitüsü’yle iş birliği yaparak çocukları doğayla buluşturdu ve onların hem eğlenerek hem de öğrenerek özgür ve macera dolu bir gün geçirmeleri sağladı.
Yeşil alanlar gittikçe azalıyor, şehirleşme günden güne artıyor. Doğadan kopan, kapalı ortamlarda zaman geçirmek zorunda kalan çocukları do- ğayla buluşturmak ve onların hem eğlenerek hem de öğrenerek özgür ve macera dolu bir gün geçirmelerini sağlamak giderek daha da önem kazanıyor. Bunu göz önünde bulundu- ran Yıldızlar Yatırım Holding, geleneksel hale gelen 23 Nisan Çocuk Şenliği için Ekoldrama Eğitim Enstitüsü’yle iş birliği yaptı. İGSAŞ çalışanlarının 6-10 yaş arası çocuklarına Ali- kahya İlkokulu’nda gerçekleştirilen etkinlikle yaşadığımız çevre ve İGSAŞ’ın ilgi alanı olan toprakla ilgili duyarlılık kazandırıldı.
Eğlenceli ve eğitici bir gün
Bu bir günlük programa katılan 16 çocuk, kendileri ve doğayla ilgili farkındalık geliş-
tirme, doğayla iç içe olabilme fırsatı yaka- ladıkları eğlenceli ve eğitici bir gün geçirdi. Atölyede grup bilgilendirmesi yapılmasının ardından takımlar oluşturuldu, her atölye- nin lideri kendi istasyonunda eş zamanlı etkinlikler düzenledi. Tanışma seremonisinin ardından, hedeflenen becerileri ve bilgiyi iletmek için gerçekleştirilecek anlatımın tamamlayıcısı olarak katılımcıların deneyim- leyerek, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerinin yanı sıra, bilgiyi içselleştirmeleri sağlandı.
Tohumun Hikayesi
Ekolojik yaratıcı drama atölyesi Tohumun Hi- kayesi’nde çocuklar yaşayarak ve uygulayarak öğrendiler; eğlenceli bir ortamda doğayla ilgili farkındalık geliştirme olanağı yakaladı- lar. Mevsimlerin oluşumunda doğanın rolü, doğayı temiz tutmak, tohumun yolculuğu, doğanın döngüsü, çevre gibi konularla
20


   20   21   22   23   24