Page 15 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 15

Fuardan notlar
Uluslararası Mobilya Fuarı, 2019’da yayınladığı manifestoyu “ustalık, marifet” üzerine temellendirdi. Tasarım ve modanın başkentinde “marifet” kavramının tema olarak seçildiği fuarda bu yıl birbirinden marifetli ellerin birbirinden özgün tasarımları yer aldı. Marifet ve yaratıcılığın yeni ve farklı fikirlerle beslenmesiyle ortaya çıkan özgün ve yeni tasarımlar, fuarda binlerce profesyonelin beğenisine sunuldu. Öne çıkan renk, desen ve dokulara dair ipuçları şöyle:
• 2019’un rengi mercan özellikle ev ve ofis dekorasyonlarında talep görüyor. Duvar dekorasyonun yanı sıra, mobilyada da dikkat çeken mercan ve kiremit tonları adeta sıcaklık ve enerjinin simgesi niteliğinde.
• Son yıllarda öne çıkan gri, her tarza ve renge hitap ediyor. Grinin sadeliği ve nil yeşilinin zarafetiyle mekanlar yeni bir çehre kazanıyor.
• Mobilya tasarımında öne çıkan yeni bir yaklaşım da çekmece ve dolap içlerinde deri ile kumaş dokusunun hissinin kullanılması. Gelişen teknolojiyle ahşaba kazandırılan yetenekler arasında farklı dokular da var.
• Dolap içlerinde çeşitli dekoratif MDF kullanımlarıyla tasarımlar farklılaşıyor. Dolap tasarımlarında kapaklar şeffaflaşırken dolap içleri ceviz ve mermer dekorlarla dikkat çekiyor. Özellikle dolap içi aydınlatma çözümleri farklı ve estetik bir görüntü sunuyor.
• Tüm mobilyalarda hatta duvar dekorasyonlarında koyu renk ceviz ve meşe dekorlar öne çıkıyor. Meşe ve ceviz ağaçlarının dokularını yaşam alanlarına taşıyan yüzeylerde bu yıl özellikle koyu tonlar tercih ediliyor.
• 1950’li yılların en çok tercih edilen zemin kaplama ürünü Terrazzo ile geçmişe dönüş başlıyor. Bu ünlü taş deseni, duvar kaplaması olarak sık sık göreceğiz gibi duruyor.
• Son yılların en çok tercih edilen desenleri mermer, taş ve metalik desenler popülerliğini koruyor. Ahşabın sıcaklığından vazgeçmeden bu desenleri yaşam alanlarına taşımak isteyenler için alternatif çok.
• Bu yıl, düz renklerin mat yüzey seçeneklerine pek çok alanda rastlayacağız. İster soft tonlar olsun ister siyah... Dekorasyonunuza göre seçebileceğiniz mobilya renginde mat yüzeyler bu yılın vazgeçilmezi oluyor.
• Pirinç, bakır ve bronz ögeler yine kendine özgü ışıltı ve cazibesiyle karşımıza çıkıyor. Özellikle sehpa ve mobilya ayakları, mutfak ve banyoda tasarım objelerinde rastladığımız metallerle mekanlar bambaşka bir çehreye kavuşuyor.
To read a brief summary in English, please go to page 53. 13


   13   14   15   16   17