Page 50 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 50

HOBİ
Bir motivasyon kaynağı olarak doğa
Yoga ve yürüyüş gibi meditasyon pratiklerini doğanın kucağında gerçekleştirmek bedenin ötesinde öze dönmeyi hedefliyor. Hem zihnin hem de evrenin dilini de çözmeye ne dersiniz?
Tüm canlıların doğanın bir parçası olduğunu ve ancak hep birlikte bir bütünlük elde edilebildiğini tekrar hatırlamak, meditasyonun temeli. Doğada gerçekleştirilen bir yürüyüş, yoga veya yalnızca ses- sizlik içinde oturma eylemi düşünceleri gözlemle-
mek için bir fırsat. Doğanın sunduğu temiz hava ve hiçbir yapaylık barındırmayan sesler, vücudu kendiliğinden esnetmeye yetiyor. Bu da demektir ki doğada olmak başlı başına bir terapi. Herkes için farklı deneyimler sunan meditasyon, hobi olarak hayatın bir parçası haline getirildiğinde stresle bağlantılı hastalıkların riskini de en aza indirerek yaşam kalitesine destek veriyor. Açık havada hareket halinde olmak rutin işlerde verimliliği artırıyor, konsant- rasyon sorununa iyi geliyor, motivasyonu yükseltiyor ve sakinliğin korunmasını sağlıyor. Kendine alan yaratmak isteyenler, doğada nefes almanın gücüne inananlar uygun meditasyon pratiğine ulaştıkları an bundan vazgeçmek istemeyeceklerdir.
48


   48   49   50   51   52