Page 28 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 28

Klasik olacak ama dünya şampiyonluğu için gerçekten çok çalıştım. Babamın emeği de çoktur üzerimde ancak bu sporda yeteneğin de önemli olduğunu düşünüyorum. Beni diğerlerinden farklı kılan da bu oldu. İki yıl içinde üst üste dört şampiyonluk getirdim ülkeme.
26
Yarışlara ne zaman katılmaya başla- dınız? Hangi yarışlara katıldınız? Katıldığım ilk yarış, 2018 Türkiye Şampiyo- nası oldu. Şampiyon olarak başladım ve milli takıma girmeye hak kazandım. Daha sonra yurt dışındaki ilk yarışmam için
yola çıktım. Özel bir turnuva için Çekya’ya gittik. Rakiplerimi eleyerek finale adımı yazdırdım ve orada da ikinciliği elde ettim. Bundan bir ay sonra da Avrupa Şampiyonası’nda tüm rakiplerimi eleyerek Avrupa şampiyonu oldum. Ardından
yine 2019 Türkiye Şampiyonası ve Dünya Şampiyonasına katıldım. Her ikisinde de şampiyon oldum.
Bedensel Engelliler Okçuluk Açık Hava Türkiye Şampiyonası Türkiye Bi- rincisi oldunuz. İlk yarışmada birinci olmak size neler hissettirdi?
İlk yarışmamda şampiyonluğa ulaşmak beni çok mutlu etti. Dediğim gibi bu aynı zamanda ülkemi yurt dışında milli for- mayla temsil etmek anlamına geliyordu.
Peki ya Avrupa şampiyonluğu? Bu gururu yaşamak nasıl bir duyguydu? En mutlu ve gururlu olduğum anlardan biriydi. Okçuluk sporunda W1 klasmanın- da ilk kez ülkeye şampiyonluk getirme- nin haklı gururunu yaşadım. Marşımızı okutup bayrağımızı göndere çekmenin verdiğini onur ve mutluluğun tarifi yok.
Bir diğer şampiyonluk ise 2019 Engelli Okçuluk Dünya Şampiyona- sı’nda geldi. Dünya Şampiyonası’nda böyle bir başarıyı elde etmek için nasıl çalıştınız?
Klasik olacak ama gerçekten çok çalıştım. Evimiz beşinci katta, asansörü yok. Her gün babamın sırtında inip kulübe çalış-
maya gittim. Babamın emeği de çoktur üzerimde ancak bu sporda yeteneğin de önemli olduğunu düşünüyorum. Beni diğerlerinden farklı kılan da bu oldu. İki yıl içinde üst üste dört şampiyonluk getirdim ülkeme. Bu zamana kadar W1 klasmanında olan bir şey değildi bu.
Dünya şampiyonu olmak nasıl bir duygu?
Harika! Nasıl tarif edeceğimi gerçekten bil-
miyorum. Evet, Avrupa şampiyonu oldum ancak dünya şampiyonluğu daha farklı bir mutluluk yaşattı bana. Çünkü daha çok ülkeden sporcuyla karşılaştım ve en iyisi olduğumu ispatladım. Üst üste ikinci kez marşımızı okutup bayrağımızı göndere çektim. Çok mutlu ve gururluyum. Tabii bu yarışı kazanarak aynı zamanda 2020 Tokyo Olimpiyatlarına gitmeye hak kazandım. Bu başarıdan dolayı ayrıca mutlu olduğumu da söylemeliyim.


   26   27   28   29   30