Page 19 - Yıldız'da Yaşam - 8. Sayı
P. 19

Albayrak, “Gazetemizde reklam ve iletişimle ilgili bir köşe yazar mısın?” dedi. “Peki, ama böyle kenarda köşede olursa olmaz.” dedim. Ekonominin sağ sayfasında, Az ve Öz adlı köşemde ilginç konulara dair yazmaya başladım. Böyle 5-6 ay geçti. “TGRT Haber’de yeni bir yapılanmaya gidiyoruz, köşe yazısı mantığını iletişim sektörüyle ilgili kanala taşıya- bilir miyiz?” teklifi geldi bu defa. Televizyoncu değilim, tele- vizyonculuk apayrı bir şey, desem de sen yaparsın, diyerek gaz verdiler. “Yaparım herhalde.” dedim. İlk beş programda reklamcılara, sektöre, siyaset iletişimine odaklanırım, en azından beş programı yaparım, diye düşündüm. Sonra- sında da kanalı değişti. Baktım programım tutmuş. Şimdi Bloomberg HT’de cuma günleri 12.30’da yayınlanıyor.
Aynı zamanda yazarsınız. 17 kitabınızı okurlarınızla buluşturdunuz. Nereden geliyor bu üretme arzusu? Ben arşive çok meraklıyım. Her eşyanın hikayesi olduğu- na inanırım. Ofisim de müze gibidir. Müşteriler gelirdi,
kendilerini alamazlardı; “Ender, bunu özellikle dikkatimizi dağıtmak için mi yapıyorsun?” derlerdi. Marmara’da beraber görev yaptığımız dönemde hocamız Kayahan Güven, “Boş fotoğraf çekmeyin.” derdi. Çektiğiniz her fotoğrafın bir hi- kayesi olmalı; önce onu planlayacaksın ve altına bir hikaye yazacaksın. Onun için benim de yaptığım işlerde objelerin hep bir hikayesi vardır. Bu hikayeler beni de besliyor.
İhap Hulusi Görey’e dair tutkunuz nasıl başladı peki?
19-20’li yaşlardayım. O yıllarda yazları nisandan itibaren adada olurduk. Vapurda herkesin yeri vardı. Tüm adalara uğrayan vapurlara tekmil adalar denirdi. Vapur yanaşır; birileri, burada İsmet İnönü’nün evi var, şurada Sait Faik’in evi var, derdi. Kınalı’ya doğru geldiğimizde iki-üç kere İhap Hulusi’nin adını duydum. Türkiye’nin ilk grafikeri, doğal olarak dikkatini çekiyor mesleki bir konu. Bir gün taktım kafaya, bindim sabah vapuruna, gittim Kınalı’ya, sordum nerede, diye. Poyrazlı Köşk’te oturuyor, dediler. Kırmızı bir
İletişim dünyasının duayenlerinden, İlancılık Reklam Ajansı’nın eş başkanı Ender Merter’in tecrübelerine, reklamcılığa ve İhap Hulusi Görey tutkusuna mercek tutuyoruz.
17


   17   18   19   20   21